Każde zamówienie publiczne w Unii Europejskiej leży po jednej ze stron niewidzialnej linii: progu unijnego. Powyżej zamawiający musi stosować dyrektywy UE - ogłaszać w całej Europie przez TED, dotrzymywać terminów minimalnych i równo traktować wykonawców z każdego państwa członkowskiego. Poniżej obowiązują przepisy krajowe, zwykle lżejsze i szybsze.
Jeśli sprzedajesz sektorowi publicznemu, znajomość tych liczb mówi Ci, gdzie zostaną opublikowane Twoje szanse i jak sformalizowana będzie konkurencja.
Obowiązujące progi (1 stycznia 2026 - 31 grudnia 2027)
Komisja Europejska rewiduje progi co dwa lata, aby utrzymać je w zgodzie z Porozumieniem WTO w sprawie zamówień rządowych. Poniższe wartości weszły w życie 1 stycznia 2026 r. (rozporządzenia delegowane (UE) 2025/2150, 2025/2151 i 2025/2152) i obowiązują do końca 2027 r. Wszystkie kwoty są bez VAT.
Klasyczny sektor publiczny (dyrektywa 2014/24/UE)
- 140 000 € - dostawy i usługi kupowane przez centralne organy rządowe (ministerstwa, agencje krajowe)
- 216 000 € - dostawy i usługi zamawiających subcentralnych (województwa, miasta, uczelnie, szpitale)
- 5 404 000 € - zamówienia na roboty budowlane, niezależnie od zamawiającego
- 750 000 € - usługi społeczne i inne szczególne z załącznika XIV ("reżim łagodniejszy")
Zamówienia sektorowe (dyrektywa 2014/25/UE - woda, energia, transport, poczta)
- 432 000 € - dostawy i usługi
- 5 404 000 € - roboty budowlane
- 1 000 000 € - usługi społeczne i szczególne
Koncesje (dyrektywa 2014/23/UE)
- 5 404 000 € - koncesje na roboty budowlane i usługi
W porównaniu z okresem 2024-2025 wartości 2026-2027 lekko spadły - przypomnienie, że dwuletnia rewizja nie zawsze idzie w górę i że zamówienie, które rok temu było "podprogowe", dziś może być powyżej progu.
Co "powyżej progu" oznacza w praktyce
Gdy szacunkowa wartość zamówienia osiąga próg, zamawiający musi:
- Ogłosić w całej UE. Ogłoszenie trafia na TED, unijny dziennik urzędowy zamówień - dlatego zamówienia powyżej progu są widoczne dla wykonawców ze wszystkich państw członkowskich (i w Licitop).
- Dotrzymać terminów minimalnych. Przetarg nieograniczony daje zwykle co najmniej 30-35 dni na oferty, aby wykonawca z zagranicy miał realną szansę odpowiedzieć.
- Stosować procedury uregulowane przez UE. Nieograniczoną, ograniczoną, negocjacyjną i pozostałe tryby postępowania zdefiniowane w dyrektywach, z ich gwarancjami przejrzystości.
- Akceptować JEDZ. Standardowy formularz oświadczenia własnego zastępuje na etapie oferty większość zaświadczeń.
- Uzasadniać decyzje. Wykonawcy, którzy przegrali, mają prawo do informacji zwrotnej i okresu standstill przed podpisaniem umowy, aby móc zaskarżyć wadliwe rozstrzygnięcie.
Jak zamawiający liczą wartość szacunkową
Z progiem porównuje się łączną szacunkową wartość w całym okresie umowy, a nie cenę roczną:
- Opcje i przedłużenia się liczą. Umowa sprzątania za 60 000 €/rok na 4 lata to zamówienie za 240 000 € - powyżej progu subcentralnego.
- Umowy ramowe wycenia się według maksimum, jakie wszystkie zamówienia wykonawcze mogłyby osiągnąć w okresie obowiązywania.
- Części się sumują. Gdy projekt dzieli się na części, o stosowaniu reguł UE do każdej z nich decyduje łączna wartość wszystkich (z wąskimi wyjątkami dla małych części).
Czego zamawiającemu nie wolno: sztucznie dzielić zamówienia, by zejść poniżej progu. Dyrektywy tego zakazują, a organy kontroli tego szukają.
Poniżej progu nie ma wolnej amerykanki
Zamówienia podprogowe podlegają prawu krajowemu, różnemu w zależności od kraju - uproszczone procedury, krótsze terminy, czasem zamówienie z wolnej ręki poniżej krajowego minimum. Dwie rzeczy obowiązują niemal wszędzie:
- Interes transgraniczny. Jeśli zamówienie, mimo rozmiaru, może realnie zainteresować firmy z innego państwa członkowskiego, orzecznictwo UE i tak wymaga podstawowej przejrzystości i równego traktowania.
- Publikacja krajowa. Większość państw członkowskich prowadzi własne portale z ogłoszeniami podprogowymi. To ogromny rynek: licząc liczbę umów, większość europejskich zamówień publicznych dzieje się poniżej progów.
Co z tego wynika dla Twojej strategii
- Małe i średnie zamówienia kryją się na poziomie krajowym. Patrząc tylko na TED, widzisz duże kontrakty. Portale krajowe niosą te mniejsze, często mniej oblegane.
- Ogłoszenia powyżej progu dają Ci czas. Terminy minimalne istnieją właśnie po to, by firma z innego kraju zdążyła przygotować poważną ofertę. Wykorzystaj ten czas - przewodnik po pierwszej ofercie prowadzi krok po kroku.
- Obserwuj wartości w ogłoszeniach. Zamawiający, który publikuje centralnie zamówienie na usługi za 130 000 €, świadomie został pod progiem; ta sama potrzeba może wrócić później jako większy przetarg unijny. Śledzenie wzorca zakupów zamawiającego to naprawdę użyteczny wywiad rynkowy.
Szybka ściąga
| Co | Sektor klasyczny | Sektorowe |
|---|---|---|
| Dostawy i usługi (rząd centralny) | 140 000 € | 432 000 € |
| Dostawy i usługi (regionalne/lokalne) | 216 000 € | 432 000 € |
| Roboty budowlane | 5 404 000 € | 5 404 000 € |
| Usługi społeczne / reżim łagodniejszy | 750 000 € | 1 000 000 € |
Wartości obowiązują od 1 stycznia 2026 r., bez VAT. Następna rewizja przypada na lata 2028-2029.
Reklama