Skip to content
Aperlena.com

România - Vehicule de teren - Achiziție AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030

Open Contract notice 7 days left
Watch this tender

We email you if the deadline moves or a correction is published. Free. Log in

  1. Published
  2. Today
  3. Deadline open for 35 days
  4. Awarded

The Aperlena Verdict

Narrow field

TIRIAC AUTO S.R.L. leads with 50% of the last 4 comparable contracts, but 3 different suppliers have won here in 5 years. Worth a serious look.

Based on 4 comparable awards by this buyer in this sector over 5 years. Every verdict is recorded before the outcome and graded against the award notice. How we score ourselves.

Description

Autoritatea contractantă intenţionează să achiziţione AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030, cu configuraţia şi performanţele minime descrise în documenţia de atribuire. Finanţare: prin programul RABLA conform Ordinul ministrului mediului, apelor și pădurilor nr. 1231/2025 din 23 aprilie 2025 pentru aprobarea Ghidului de finanţare a Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2025 - 2030, în vederea reînnoirii parcului auto existent, în conformitate cu obiectivele instituției privind mobilitatea durabilă, reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și alinierea la politicile publice naționale și europene în domeniul protecției mediului. Obiectul achiziției îl reprezintă achizitia a 8 autoturisme în cadrul „Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic 2025-2030. În cadrul Programului Rabla Auto 2025-2030, instituțiile publice beneficiază de eco-tichet în cuantum de 12.000 lei la achiziţionarea unui autovehicul nou, fără a fi obligate să predea spre casare un autovehicul uzat, conform art. 7 (2) din Ghid. (Ecotichet - parte din preţul de achiziţie a unui autovehicul hibrid nou, susţinută prin modalitate nerambursabilă din Fondul pentru mediu în cadrul programului.) În urma aplicării cererii de finanţare s-a obţinut contravaloarea de 8 de ecotichete, în valoare de 96.000 lei cu TVA inclus. Se va încheia un contract de furnizare pentru fiecare lot în parte: - Lot nr. 1: Autoturism de teren tip 1 - 4 cpl; - Lot nr. 2: Autoturism de teren tip 2 - 4 cpl. După publicarea anunțului de participare operatorii economici pot adresa solicitări de clarificări la secțiunea Detalii procedură/Solicitare de clarificare/Întrebări/Comunicări. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://e-licitatie.ro). Răspunsurile la solicitările de clarificări se realizează în conformitate cu art. 160-161 din Legea 98/2016. Termenul limită până la care se pot solicita clarificări sau informaţii în legătură cu documentaţia de atribuire: 15 (cincisprezece) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări ale operatorilor economici/informaţiilor suplimentare cu cel puţin 10 (trei) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Contracte de furnizare AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030

Official source

Source: TED - Tenders Electronic Daily (Publications Office of the EU)

Always verify details on the official notice.

Last verified against TED - Tenders Electronic Daily (Publications Office of the EU) 3 weeks ago

More from this buyer

Full buyer profile

2 open tenders right now

Recent awards

What this buyer has paid before

Based on 4 comparable contracts this buyer awarded in this sector over the last 4 years.

€138,918
Lower quartile
€161,209
Median award
€181,499
Upper quartile

This tender is estimated 37.6% above that median

Most recent awards

Award values as published by the official sources. Use them as a guide, not a rule: scope, lots and duration differ between contracts.

Change history

Every time an official source republished this notice with different content. We watch every source we index, including regional copies of the same notice.

  1. Read before bidding
    • Title: "România - Vehicule de teren - Achiziție AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-20..." to "România – Vehicule de teren – Achiziție AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-20..."
    • Estimated value: Raised to €221,845 (+0%)
    • Submission deadline: Extended by 1 day: now September 7, 2026, 15:00
    • Scope and criteria: The description was reworded. Re-read it before you bid.
  2. Act now
    • Title: "România - Vehicule de teren - Achiziție AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-20..." to "România – Vehicule de teren – Achiziție AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-20..."
    • Submission deadline: Moved 1 day EARLIER: now September 7, 2026, 00:00
    • Scope and criteria: The description was expanded. Re-read it before you bid.
  3. Act now
    • Estimated value: Set to €221,672
    • Submission deadline: Moved 1 day EARLIER: now September 7, 2026, 00:00
    • Estimated value: Set to €1,164,000

Follow this tender and we email you the moment it changes. Create account