România - Servicii de reparare şi de întreţinere a contoarelor de energie electrică - Reparatii, Revizii, Verificari Contoare de Energie Electrica
Órgano de contratación: DELGAZ GRID S.A.
País: Rumanía
Procedimiento: Otro procedimiento
Sector (CPV): Servicios de reparación y mantenimiento (50411300)
Aperlena: https://aperlena.com/es/t/romania-servicii-de-reparare-si-de-intretinere-a-contoarelor-de-energie-electrica-reparatii-revizii-verificari-con-fcdd059cde
Anuncio oficial: https://ted.europa.eu/en/notice/-/detail/557448-2026
El plazo de ofertas ha cerrado. Una adjudicación o una corrección de este anuncio: un email cuando el registro lo ve.
Iniciar sesión
01
Puntos clave
Obiectul prezentei proceduri de achizitie consta in prestarea serviciilor de “Reparatii, revizii, verificari contoare de energie electrica”, Cod CPV: 50411300-2 Servicii de reparare si de intretinere a contoarelor de energie electrica (Rev.2) Scopul achizitiei este prestarea serviciilor de reparatii, revizii, verificari contoare de energie electrica: a) contoare de energie electrica monofazate de inductie si contoare de energie electrica monofazate electronice ( non-smart , smart . Turtle TS2 ) expirate metrologic; b) contoare de energie electrica trifazate de inductie si contoare de energie electrica trifazate electronice (non-smart , smart , Turtle TS2 ) expirate metrologic; c) servicii de verificare metrologică ale contoarelor de energie electrica monofazate si trifazate - de tipurile precizate in teren - sesizate ca avand functionare neconforma , d.p.d.v. al corectitudinii inregistrarii energiei electrice, in conformitate cu Caietul de sarcini, specificatiile tehnice si Anexele caietului de sarcini. Activitatile care fac obiectul acordului cadru includ realizarea integrală de catre operatorul economic a ansamblului de activităţi specifice reviziei, verificării şi reparării contoarelor de energie electrică precizate de entitatea contractanta, cuprinse în următoarele categorii specifice: • Contoare de energie electrică de inducţie sau electronice, monofazate sau trifazate, programate a fi verificate periodic, în conformitate cu Lista Oficiala a Mijloacelor de Masurare Supuse Controlului Metrologic Legal - L.O. , în vigoare. • Contoare de energie electrică de inducţie sau electronice, monofazate sau trifazate, demontate din instalaţii ca fiind defecte, sesizate sau avariate, suspecte de înregistrări eronate . • Contoare noi de energie electrică de inducţie sau electronice, monofazate sau trifazate achiziţionate de entitatea contractanta. Contoarele care vor fi supuse reviziei, reparatiei si verificarii metrologice sunt conform specificatiilor tehnice nr. 303_A2 „Contoare electronice monofazate”, nr. 304_A2 „Contoare electronice trifazate”, nr. 291_A2 „Contoare de energie electrica pentru sistemul TURTLE TS2„ nr. 299_A4 „Contoare de energie electrica pentru sistemul Smart Metering PLC”, nr. 317_Contoare de energie electrică inteligente" si specificatia tehnica pentru Contoare de inductie monofazate, atasate documentatiei de atribuire. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub). Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Raspunsul entitatii contractante la aceste solicitari va fi transmis in a 11-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor in conformitate cu art. 173 din Legea 99/ 2016. Durata Acordului-cadru - se va incheia un Acord cadru cu durata de 48 luni.
Reparatii, revizii, verificari contoare de energie electrica cu scopul de a verifica: - masurarea corecta a energiilor electrice vehiculate in instalatiile de distributie e.e. ale S.C. DELGAZ GRID S.A.; - eliminarea / reducerea numarului de reclamatii privind cantitatile de energie electrica inregistrate; - eliminarea riscului aplicarii amenzilor pentru neincadrarea in prevederile legale privitoare la termenul de valabilitate metrologic; - reducerea pierderilor, atat comerciale cat si tehnice, prin solutiile din Standardele aprobate; - reducerea numarului interventiilor pentru remedierea avariilor si deranjamentelor datorate vechimii instalatiilor si a grupurilor de masurare conectate la acestea. Frecventa contractelor subsecvente ce vor fi atribuite: Se estimează ca se va atribui cate un contract subsecvent pe semestru sau ori de cate ori exista o nevoie clara a entității contractante. Contractele subsecvente se vor atribui fara reluarea competiției. Cantitatea minima a celui mai mare contract subsecvent: 35.113 bucati; Cantitatea maxima a celui mai mare contract subsecvent: 140.794 bucati
Cantitatea minima a acordului cadru: 140.452 bucati
Cantitatea maxima a acordului cadru: 315.811 bucati; Informatii privind cantitatile minime si maxime estimate pe repere de achizitionat ale celui mai mare Contract Subsecvent si ale Acordului Cadru se regasesc in Anexa 1_Cantitatile minime si maxime pentru Reparatii , Revizii , Verificari Contoare de Energie Electrica, atasata prezentei documentatii. Valoarea minima a celui mai mare contract subsecvent: 1.599.877,99 lei fara TVA; Valoarea maxima a celui mai mare contract subsecvent: 6.149.929,44 lei fara TVA
Valoarea minima a acordului cadru: 6.399.511,96 lei fara TVA
Valoarea maxima a acordului cadru: 14.197.871,81 lei fara TVA.
Texto original
Obiectul prezentei proceduri de achizitie consta in prestarea serviciilor de “Reparatii, revizii, verificari contoare de energie electrica”, Cod CPV: 50411300-2 Servicii de reparare si de intretinere a contoarelor de energie electrica (Rev.2) Scopul achizitiei este prestarea serviciilor de reparatii, revizii, verificari contoare de energie electrica: a) contoare de energie electrica monofazate de inductie si contoare de energie electrica monofazate electronice ( non-smart , smart . Turtle TS2 ) expirate metrologic; b) contoare de energie electrica trifazate de inductie si contoare de energie electrica trifazate electronice (non-smart , smart , Turtle TS2 ) expirate metrologic; c) servicii de verificare metrologică ale contoarelor de energie electrica monofazate si trifazate - de tipurile precizate in teren - sesizate ca avand functionare neconforma , d.p.d.v. al corectitudinii inregistrarii energiei electrice, in conformitate cu Caietul de sarcini, specificatiile tehnice si Anexele caietului de sarcini. Activitatile care fac obiectul acordului cadru includ realizarea integrală de catre operatorul economic a ansamblului de activităţi specifice reviziei, verificării şi reparării contoarelor de energie electrică precizate de entitatea contractanta, cuprinse în următoarele categorii specifice: • Contoare de energie electrică de inducţie sau electronice, monofazate sau trifazate, programate a fi verificate periodic, în conformitate cu Lista Oficiala a Mijloacelor de Masurare Supuse Controlului Metrologic Legal - L.O. , în vigoare. • Contoare de energie electrică de inducţie sau electronice, monofazate sau trifazate, demontate din instalaţii ca fiind defecte, sesizate sau avariate, suspecte de înregistrări eronate . • Contoare noi de energie electrică de inducţie sau electronice, monofazate sau trifazate achiziţionate de entitatea contractanta. Contoarele care vor fi supuse reviziei, reparatiei si verificarii metrologice sunt conform specificatiilor tehnice nr. 303_A2 „Contoare electronice monofazate”, nr. 304_A2 „Contoare electronice trifazate”, nr. 291_A2 „Contoare de energie electrica pentru sistemul TURTLE TS2„ nr. 299_A4 „Contoare de energie electrica pentru sistemul Smart Metering PLC”, nr. 317_Contoare de energie electrică inteligente" si specificatia tehnica pentru Contoare de inductie monofazate, atasate documentatiei de atribuire. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub). Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Raspunsul entitatii contractante la aceste solicitari va fi transmis in a 11-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor in conformitate cu art. 173 din Legea 99/ 2016. Durata Acordului-cadru - se va incheia un Acord cadru cu durata de 48 luni.
Reparatii, revizii, verificari contoare de energie electrica cu scopul de a verifica: - masurarea corecta a energiilor electrice vehiculate in instalatiile de distributie e.e. ale S.C. DELGAZ GRID S.A.; - eliminarea / reducerea numarului de reclamatii privind cantitatile de energie electrica inregistrate; - eliminarea riscului aplicarii amenzilor pentru neincadrarea in prevederile legale privitoare la termenul de valabilitate metrologic; - reducerea pierderilor, atat comerciale cat si tehnice, prin solutiile din Standardele aprobate; - reducerea numarului interventiilor pentru remedierea avariilor si deranjamentelor datorate vechimii instalatiilor si a grupurilor de masurare conectate la acestea. Frecventa contractelor subsecvente ce vor fi atribuite: Se estimează ca se va atribui cate un contract subsecvent pe semestru sau ori de cate ori exista o nevoie clara a entității contractante. Contractele subsecvente se vor atribui fara reluarea competiției. Cantitatea minima a celui mai mare contract subsecvent: 35.113 bucati; Cantitatea maxima a celui mai mare contract subsecvent: 140.794 bucati; Cantitatea minima a acordului cadru: 140.452 bucati; Cantitatea maxima a acordului cadru: 315.811 bucati; Informatii privind cantitatile minime si maxime estimate pe repere de achizitionat ale celui mai mare Contract Subsecvent si ale Acordului Cadru se regasesc in Anexa 1_Cantitatile minime si maxime pentru Reparatii , Revizii , Verificari Contoare de Energie Electrica, atasata prezentei documentatii. Valoarea minima a celui mai mare contract subsecvent: 1.599.877,99 lei fara TVA; Valoarea maxima a celui mai mare contract subsecvent: 6.149.929,44 lei fara TVA; Valoarea minima a acordului cadru: 6.399.511,96 lei fara TVA; Valoarea maxima a acordului cadru: 14.197.871,81 lei fara TVA.
Fuente oficial
Fuente: TED - Tenders Electronic Daily (Publications Office of the EU)
Verifica siempre los detalles en el anuncio oficial.
de las adjudicaciones fueron a los tres adjudicatarios más frecuentes
15%
de sus licitaciones indican un valor estimado
69%
Según 140 adjudicaciones con adjudicatario identificado en los últimos 3 años. Contadas por adjudicación y no por importe, porque los importes de lotes y acuerdos marco no son comparables.
Concentrado: los tres adjudicatarios más frecuentes obtuvieron el 65% de las adjudicaciones o más; muchos proveedores: menos del 35% con al menos diez adjudicatarios distintos.
Competencia
ofertas por lote de media (procedimientos abiertos y restringidos)
3,5
de esos lotes recibieron una sola oferta
14%
de las adjudicaciones fueron a empresas con sede en otro país
3%
Tal como los indican los anuncios de adjudicación oficiales, en los últimos 3 años. Las ofertas por lote cuentan solo procedimientos abiertos y restringidos: en un procedimiento negociado o una adjudicación directa, una sola oferta es el propio procedimiento. El país es el que el anuncio da para el adjudicatario.
abiertos ahora en Servicios de reparación y mantenimiento
4.635
anuncio abierto mediano
261.252 €
Quién gana en este mercado
Muchos proveedores
Rumanía · Servicios de reparación y mantenimiento
empresas distintas ganaron adjudicaciones aquí
763
de las adjudicaciones fueron a los tres adjudicatarios más frecuentes
3%
compradores adjudicaron contratos aquí
312
Según 1.770 adjudicaciones con adjudicatario identificado en los últimos 3 años. Contadas por adjudicación y no por importe, porque los importes de lotes y acuerdos marco no son comparables.
Concentrado: los tres adjudicatarios más frecuentes obtuvieron el 65% de las adjudicaciones o más; muchos proveedores: menos del 35% con al menos diez adjudicatarios distintos.
Competencia
ofertas por lote de media (procedimientos abiertos y restringidos)
1,2
de esos lotes recibieron una sola oferta
49%
de las adjudicaciones fueron a empresas con sede en otro país
1%
de las ofertas llegaron de otro país
8%
Tal como los indican los anuncios de adjudicación oficiales, en los últimos 3 años. Las ofertas por lote cuentan solo procedimientos abiertos y restringidos: en un procedimiento negociado o una adjudicación directa, una sola oferta es el propio procedimiento. El país es el que el anuncio da para el adjudicatario.
46 anuncios nuevos de Servicios de reparación y mantenimiento en Rumanía en los últimos 7 días.
Recibe un email cuando aparezcan anuncios nuevos. Gratis.
O sigue solo su código CPV, Servicios de reparación y mantenimiento de contadores de electricidad: un correo cuando lleguen licitaciones nuevas bajo él, sin cuenta.